East of England

 2009 Ch Show  Comments Off on East of England
Nov 262014
 

Judge: Mrs P Hollings

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)

Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Res Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Puppy Dog No Entries/Absent

Junior Dog No Entries/Absent

Post Graduate Dog

1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Limit Dog No Entries/Absent

Open Dog

1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

2nd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)

Puppy Bitch No Entries/Absent

Junior Bitch No Entries/Absent

Post Graduate Bitch

1st Mrs D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova

Limit Bitch

1st Mrs D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

Open Bitch

1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Beatrix

 Posted by at 4:58 pm

Windsor

 2009 Ch Show  Comments Off on Windsor
Nov 262014
 

Judge: Mr S Seymour

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Res Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Res Best Bitch: Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Junior Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog

1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

3rd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

Veteran Dog/Bitch

1st Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

3rd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP)

Res Mrs P BURNETT’S Ridley Jitka at Woodstrode

Junior Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

2nd Mrs L ENGLAND’S Sametova Angelique at Ashleyheath

Post Graduate Bitch

1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova

3rd Mrs L ENGLAND’S Davcar Rabble Rouser at Ashleyheath

Res Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Open Bitch

1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

3rd Mrs L & Miss L RICHARDSON & KAVANAGH’S Talyot Foxglove

 Posted by at 4:58 pm

Blackpool

 2009 Ch Show  Comments Off on Blackpool
Nov 262014
 

Judge: Mrs J Averis

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Res Best Dog: Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

Res Best Bitch: Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

BEST OF BREED: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

Veteran Dog/Bitch

1st Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor

Puppy Dog No Entries

Special Yearling Dog

1st Miss S AIREY’S Nordham Singing The Blues

Post Graduate Dog No Entries

Open Dog

1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

2nd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

Puppy Bitch No Entries

Special Yearling Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

Post Graduate Bitch

1st Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

Open Bitch

1st Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer

 Posted by at 4:57 pm

Three Counties

 2009 Ch Show  Comments Off on Three Counties
Nov 262014
 

Judge: Mrs Jane Withers

Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)

Res Best Dog: Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Res Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song At Sametova

BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Puppy Dog No Entries

Junior Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Post Graduate Dog

1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog

1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)

2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

3rd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch

1st Mrs S CLARK’S Pednevour Pheeltherhythm

Post Graduate Bitch

1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song at Sametova

Open Bitch

1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

2nd Mrs S ATTER’S Ridley Obroda

3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

 Posted by at 4:57 pm

Bath

 2009 Ch Show  Comments Off on Bath
Nov 262014
 

Judge: Mr F Kane

Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Res Best Dog: Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

Res Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

BEST OF BREED: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

Puppy Dog No Entries

Junior Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog

1st Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

2nd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

3rd Mrs L ENGLAND’S Sametova Angelique at Ashleyheath

Post Graduate Bitch

1st Mrs L ENGLAND’S Davcar Rabble Rouser at Ashleyheath

2nd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Open Bitch

1st Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

2nd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina

 Posted by at 4:56 pm

Scottish Kennel Club (May)

 2009 Ch Show  Comments Off on Scottish Kennel Club (May)
Nov 262014
 

Judge: Mr A Gullick

Best Bitch: Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley ShCM

Res Best Bitch: Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

BEST OF BREED: Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley ShCM

Junior Dog/Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

Post Graduate Dog/Bitch

1st Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

2nd Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

Open Bitch

1st Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley

2nd Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae

 Posted by at 4:55 pm

The National

 2009 Ch Show  Comments Off on The National
Nov 262014
 

Judge: Mr B Browne-Cole

Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)

Res Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Junior Dog

1st Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)

2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog

1st Mrs V WALTON’S Zippor Maly Kasian via Manjester

Junior Bitch

1st Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

2nd Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

Post Graduate Bitch No Entries

Open Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour

3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

 Posted by at 4:55 pm

National Terrier

 2009 Ch Show  Comments Off on National Terrier
Nov 262014
 

Judge: Mr Ken Bartlett

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Res Best Dog: Misses T & M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

Best Puppy: Miss L ENGLAND’S Sametova Angelique at Ashleyheath

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Minor Puppy Dog No Entries

Puppy Dog No Entries

Junior Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP)

3rd Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Res Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

VHC Ms D GRANT’S Grancek Illya

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Limit Dog

1st Mrs L LOWNDES’ Lastarean Darebak

2nd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

3rd Ms D LEWIS’ Rossau Fancy That

Res Ms D GRANT’S Grancel Early One Morning

Open Dog

1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

2nd Misses T & M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Res Mrs V WALTON’S Zippor Maly Kasian via Manjester

Minor Puppy Bitch No Entries

Puppy Bitch

1st Miss L ENGLAND’S Sametova Angelique at Ashleyheath

Junior Bitch

1st Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music

Post Graduate Bitch

1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

2nd Mr J & Mrs L TAYLOR’S Rylandson Candy Twist

3rd Miss L ENGLAND’S Davcar Rabble Rouser at Ashleyheath

Res Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Limit Bitch

1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova

2nd Mrs P PIGGOTT’S Alaska Day Break (IMP)

Open Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

3rd Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley ShCM

Res Mrs P BURNETT’S Ridley Jitka at Woodstrode

 Posted by at 4:54 pm

Crufts

 2009 Ch Show  Comments Off on Crufts
Nov 262014
 

Judge: Mrs R Sporre-Willes (Sweden)

Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Res Best Dog: Misses T & M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Best Puppy: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Crufts 2009 BOB and BOS

Best Opposite Sex and Best of Breed

Veteran Dog

1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion

2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor

Special Puppy Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)

Special Junior Dog

1st Ms D GRANT’S Grancek Hope N Pray

2nd Ms S AIREY Nordham Singing The Blues

3rd Ms D GRANT’S Grancek Illya

Res Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

Post Graduate Dog

1st Mrs J KEAR’S Vandell Sweet Music

2nd Ms GRANT’S Grancek Early One Morning

3rd Mrs L LOWNDES’ Lastarean Darebak

Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

VHC Ms D LEWIS’ Rossau Fancy That

Open Dog

1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

2nd Misses T & M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

3rd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Res Mrs P WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole (FRA IMP)

VHC Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

Good Citizen Dog Scheme Dog

1st Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

3rd Ms D LEWIS’ Rossau Fancy That

Veteran Bitch

1st Mrs P WITHERS’ Collin z Vrculky at Pajanticks

2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH

3rd Mrs P BURNETT’S Ridley Jitka at Woodstrode

Res Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

Special Puppy Bitch

1st Mesdames W & B TOBIJANSKI & JONES’ Janski Martyna with Zippor

Special Junior Bitch

1st Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music

2nd Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

3rd Mrs CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

Res V MYRIAM’S Darling du Champ d’Eole [ATC AJ01507FRA]

VHC Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

Post Graduate Bitch

1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

2nd Mrs J LIVINGSTON’S Daydream Believer

3rd Ms D GRANT’S Grancek Elektra

Res Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

VHC Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska

Open Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

3rd Mr & Miss VERWAERDE & DECAIX’S Clochette du Champ d’Eole [ATC AK00180FRA]

Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille

Good Citizen Dog Scheme Bitch

1st Mrs P BURNETT’S Ridley Jitka at Woodstrode

2nd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

 Posted by at 4:53 pm

Boston

 2009 Ch Show  Comments Off on Boston
Nov 262014
 

Judge: Eileen S Foy

Best Dog: Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Res Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Best Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Obroda

Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (IMP CZE)

BEST OF BREED: Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Junior Dog

1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

2nd Mrs S BROWN’S Knize Kyle Lastarean

Open Dog

1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Junior Bitch

1st Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music

Post Graduate Bitch

1st Mrs S ATTER’S Ridley Obroda

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song

Open Bitch

1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille

 Posted by at 4:52 pm