2008

 

Judge: Mr. A Schemel

Puppy Dog

PD2008LQ

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Majic Maker

2nd Ms D LEWIS’ Rossau Highflyer

3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Res Ms D GRANT’S Grancek Illya

Junior Dog

JD2008LQ

1st Mrs P J WITHERS’ Captain Crochet Du Champ D’Eole

2nd Mrs S BROWN’S Knize Kyle Lastarean

3rd Ms D GRANT’S Grancek Hope ‘N’ Pray

Novice Dog

ND2008LQ

1st Mrs S BROWN’S Knize Kyle Lastarean

Post Graduate Dog

PGD2008LQ

1st Mrs N EVANS’ Grancek Goodness Gracious Pendevour

2nd Ms D LEWIS’ Rossau Fancy That

3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Limit Dog

LD2008LQ

1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

2nd Mrs D GRANT’S Grancek Early One Morning

3rd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

Res Ms D LEWIS’ Rossau Fancy That

Open Dog

OD2008LQ

1st Miss T CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

Res VERWAERDE & DECAIX’S Fr/Bel/Lux/Dutch Ch What Women Want [ATC AE00799ITA]

Veteran Dog

VD2008LQ

1st Mrs S CLARK’S Pendevour Casanova of Wreckla

2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane

3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor

Best Dog: Miss T CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

Reserve Best Dog: Mrs P J WITHERS’ Captain Crochet Du Champ D’Eole

Best Puppy Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Majic Maker


Puppy Bitch

PB2008LQ

1st Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka

2nd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm

3rd Mrs W & Mrs B TOBIJANSKI & JONES’ Janski Martyna with Zippor

Res Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music

Junior Bitch

JB2008LQ

1st Mrs S ATTER’S Ridley Obroda

2nd Mrs S BROWN’S Ridley Oslava

Novice Bitch

NB2008LQ

1st Mrs P PIGGOTT’S Alaska Daybreak (IMP)

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Malinaz

Post Graduate Bitch

PGB2008LQ

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song

3rd Ms S & Mr G IGGLESDEN & SAMSON’S Komidion Keluri Lastarean

Res Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Limit Bitch

LB2008LQ

1st Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille

3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Open Bitch

OB2008LQ05

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mrs P J WITHERS’ Collin Z Vrculky at Pajanticks

3rd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko (IMP)

Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

VHC Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer

Veteran Bitch

VB2008LQ

1st Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

2nd Mrs P BURNETT’S Ridley Jitka at Woodstrode

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Reserve Best Bitch: Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

Best Puppy Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Obroda


Best in Show: Miss T CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

Reserve Best in Show: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Best Opposite Sex in Show: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

BIS&RBIS2008LQ

Best Puppy in Show: Mrs S ATTER’S Ridley Obroda

Best Junior in Show: Mrs P J WITHERS’ Captain Crochet Du Champ D’Eole

Best Novice in Show: Mrs P PIGGOTT’S Alaska Daybreak (IMP)

Best Post Graduate in Show: Mrs N EVANS’ Grancek Goodness Gracious Pendevour

Best Veteran in Show: Mrs C & Mr R MARETT’S Malville Lincoln Ridley

 

Horak Stakes

1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko (IMP)

3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane

Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille

VHC Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song

Progeny

1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Brace

1st BROWN’S

2nd ATTER’S

 

Junior Handling – Judge Mr K Hitchen

6-11yrs ABSENT

12-16yrs

1st Maria Clark

2nd Tieryn Clark

3rd Jennifer Tobijanski

 Posted by at 8:10 pm