CTC

Three Counties

 2014 Ch Show  Comments Off on Three Counties
Nov 272014
 

Judge: Mr K Bartlett

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mrs P WITHERS’ Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)

Best Bitch: Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

Res Best Bitch: Mrs P WITHERS’ Talyot Hera at Pajantick

Best Puppy: Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Puppy Dog

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

Junior Dog

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot ShCM

2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Nickelodeon avec Dajaces

3rd Mr & Mrs L FRASER’S Grancek Nezbedny Nornik

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Mrs P WITHERS’ Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)

3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal ShCM

Res Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces ShCM

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Dedina del Monte de Haya de Janski (IMP CZE)

Post Graduate Bitch

1st Mrs P WITHERS’ Talyot Hera at Pajantick

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Kuralan

Open Bitch

1st Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

2nd Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

3rd Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole

 Posted by at 4:09 pm

Bath

 2014 Ch Show  Comments Off on Bath
Nov 272014
 

Judge: Mr F Kane

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot ShCM

Best Bitch: Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole (IMP FRA)

Res Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Best Puppy: Mrs S CLARK’S Ridley Vyborna

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Puppy Dog

1st Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Black Thunder

2nd Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

Junior Dog

1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

2nd Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

Post Graduate Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot ShCM

2nd Mr & Mrs L FRASER’S Grancek Nezbedny Nornik

3rd Mrs J LEWIS’ Komidion Nickelodeon avec Dajaces

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal ShCM

3rd Mr C & Mrs L RICHARDSON & Mr D WILSON’S Can Ch Alchemy Chamla Figaro Talyot (CAN IMP)

Puppy Bitch

1st Mrs S CLARK’S Ridley Vyborna

Junior Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Beryl The Peryl at Rayol

Post Graduate Bitch

1st Mrs P WITHERS’ Talyot Hera at Pajantick

2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Lastarean Knezna Lenka of Kessima

3rd Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

Res Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna of Kessima

Open Bitch

1st Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM

Res Mr D & Mrs G Harris Pendevour Pheel The Music of Kessima

VHC Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

 Posted by at 4:08 pm

Scottish Kennel Club

 2014 Ch Show  Comments Off on Scottish Kennel Club
Nov 272014
 

Judge: Mr J Watson

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mrs S ATTER’S Scotsman’s Cumel Ridley (IMP DEN)

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Bel/Cz/Dk Ch Ridley Pamatka ShCM KV13

Best Puppy: Mrs S ATTER’S Scotsman’s Cumel Ridley (IMP DEN)

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Junior Dog/Bitch

1st Mrs S ATTER’S Scotsman’s Cumel Ridley (IMP DEN)

Post Graduate Dog/Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

2nd Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

Open Dog/Bitch

1st Mrs S ATTER’S Bel/Cz/Dk Ch Ridley Pamatka ShCM KV13

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

3rd Mrs D THOMSON’S Oneva Erica at Karensbrae

Res Mrs K, Miss C & Mr G FORBES’ Blackthorpe River Musk at Lastarean

 Posted by at 4:07 pm

The National

 2014 Ch Show  Comments Off on The National
Nov 272014
 

Judge: Miss J Lanning

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

Best Bitch: Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

Res Best Bitch: Mrs S CLARK’S Ridley Vyborna TAF

Best Puppy: Mrs S CLARK’S Ridley Vyborna TAF

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Junior Dog/Bitch

1st Mrs S CLARK’S Ridley Vyborna TAF

2nd Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

3rd Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

Res Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Black Thunder

VHC Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Nickelodeon avec Dajaces

3rd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces ShCM

Res Mrs K, Miss C & Mr G FORBES’ Blackthorpe River Musk at Lastarean

Open Bitch

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal

3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Blackthorpe River Rhapsody

VHC Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

Terrier Puppy Group – Judge: Mrs M Persson

Group 3: Ridley Vyborna

 Posted by at 4:07 pm

WELKS

 2014 Ch Show  Comments Off on WELKS
Nov 272014
 

Judge: Mrs Z Thorn-Andrews

Best Dog: Mrs P WITHERS’ Fr/Lux/Swiss/Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)

Res Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Best Bitch: Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole (IMP FRA)

Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Cz/Dk Ci Ridley Pamatka ShCM KV13

Best Puppy: Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

BEST OF BREED: Mrs P WITHERS’ Fr/Lux/Swiss/Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)

Puppy Dog/Bitch

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

Junior Dog/Bitch

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

Post Graduate Dog/Bitch

1st Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole (IMP FRA)

2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Nickeloden avec Dajaces

Open Dog

1st Mrs P WITHERS’ Fr/Lux/Swiss/Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (FRA IMP(

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

3rd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces ShCM

Open Bitch

1st Mrs S ATTER’S Cz/Dk Ch Ridley Pamatka ShCM KV13

2nd Mrs P TAYLOR’S E’French Conncection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

 Posted by at 4:06 pm

National Terrier

 2014 Ch Show  Comments Off on National Terrier
Nov 272014
 

Judge: Mr A Small

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mr H Gay & Mrs S ATTER’S Dan Ch Oneva Eduard Malsville ShCM

Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Komidion Night Music at Sametova ShCM

Res Best Bitch: Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

Best Puppy: Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Blackenrain

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Minor Puppy Dog No Entries/Absent

Puppy Dog

1st Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Blackenrain

2nd Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Blach Thunder

3rd Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Youve Been Framed

Junior Dog

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Shasgav Dynamo

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

Post Graduate Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Kalliope Jones

Limit Dog

1st Mrs J LEWIS’ Komidion Nickelodeon avec Dajaces

2nd Mrs S ATTER & Mrs M BOWERMAN’S Ridley Tomas

3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot ShCM

Res Ms P RUSBY’S Grancek Modry Mraz at Placido

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Dan Ch Oneva Eduard Malsville

3rd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces ShCM

Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal ShCM

VHC Ms P J RUSBY’s Est/Fin/Cz Ch Estet Classic Bolivar

Minor Puppy Bitch No Entries/Absent

Puppy Bitch No Entries/Absent

Junior Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Beryl The Peryl at Rayol

Post Graduate Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Lastarean Knezna Lenka of Kessima

Limit Bitch

1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Komidion Night Music at Sametova ShCM

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Blackthorpe River Rhapsody

3rd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna of Kessima

Res Ms P RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido

Open Bitch

1st Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

3rd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music of Kessima

Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal

VHC Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova ShCM

 Posted by at 4:05 pm

Crufts

 2014 Ch Show  Comments Off on Crufts
Nov 272014
 

Judge: Mr A Marett

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mrs C HOLMGREN’S Dan Ch Erchkans Incredible Iolite [ATC AQ02303SWE]

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: M VERWAERDE’S Darling du Champ d’Eole  [ATC AJ01507FRA]

Best Puppy: Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Veteran Dog

1st Mrs J KEAR’S Vandell Sweet Music

2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces

3rd M VERWAERDE’S Fr/Lux/Int Ch/Multi Ch Excalibur del Caviano [ATC AE00799ITA]

Special Puppy Dog

1st Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Grancek Otakar Malsville

2nd Mrs L ENGLAND’S Ashleyheath’s Black Thunder

3rd Mrs L ENGLAND’S Ashleyheath’s Blackenrain

Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

Special Junior Dog

1st Mrs C HOLMGREN’S Dan Ch Erchkans Incredible Iolite [ATC AQ02303SWE]

2nd Mrs S O’HANLON & Mrs N MONTFORD’S Komidion Overture

Post Graduate Dog

1st Mrs S ATTER & Mrs M BOWERMAN’S Ridley Tomas

2nd Major L & Mrs D FRASER’S Grancek Nezbedny Nornik

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Ms P WITHERS’ Fr/Lux/Swiss/Int Ch Captain Crochet du Champ d’Eole

3rd Mrs Y BARCELLINI’S Ridley Unikat

Res Mr P & Mrs J DOONER’S Ir Ch Ridley Ulicnik

VHC Mr T, Mr N, Mrs P & Mrs P SMITH, HUBER & BALE’S Zlatapraha Gillespie Bluefire [ATC AR00661CAN]

Good Citizen Dog Scheme Dog

1st Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Dan Ch Oneva Eduard Malsville

2nd Major L & Mrs D FRASER’S Grancek Nezbedny Nornik

3rd Mrs K, Miss C & Mr G FORBES’ Blackthorpe River Musk at Lastarean

Veteran Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova ShCM

3rd Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae ShCM

Res Ms K TOFTKJAER’S Dk Ch Beauty Pibaro

Special Puppy Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Beryl The Peryl at Rayol

Special Junior Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

Post Graduate Bitch

1st Ms P WITHERS’ Holly Dolly du Champ d’Eole (IMP FRA)

2nd Mrs S ATTER’S Kilbarchan’s Anika Ridley

3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Komidion Night Music at Sametova ShCM

Res Ms K TOFTKJAER & Mrs S ATTER’S Kilbarchan’s Aviaja

Open Bitch

1st M VERWAERDE’S Darling du Champ d’Eole [ATC AJ01507FRA]

2nd Mrs S ATTER’S Ridley Ulrika

3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova ShCM

VHC Mr G & Mrs S SAMSON’S Komidion Nonet at Shasgav

Good Citizen Dog Scheme Bitch

1st Mrs S ATTER’S Cz/Dk Ch Ridley Pamatka ShCM KV13

2nd Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

3rd Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

 Posted by at 4:05 pm

Boston

 2014 Ch Show  Comments Off on Boston
Nov 272014
 

Judge: Mr C Mills

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’s Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova ShCM

Best Puppy: Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Junior Dog/Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Dedina del Monte de Haya de Janski (IMP CZE)

2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Ostinato

Limit Dog/Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Komidion Night Music at Sametova ShCM

Open Dog/Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova ShCM

3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal

Res Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

 Posted by at 4:04 pm

LKA

 2013 Ch Show  Comments Off on LKA
Nov 272014
 

Judge: Mrs L Matthews

Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal ShCM

Res Best Dog: Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Dk Ch Oneva Eduard Malsville

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Res Best Bitch: Miss J RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido

Best Puppy: Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Grancek Otakar Malsville

Best Veteran: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Minor Puppy Dog

1st Miss J RUSBY’S Placido Basileus

2nd Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Black Thunder

3rd Mrs L ENGLAND’S Ashleyheaths Blackenrain

Puppy Dog

1st Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Grancek Otakar Malsville

2nd Mrs S O’HANLON & Mrs N MONTFORD’S Komidion Overture

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog

1st Miss J RUSBY’S Grancek Modry Mraz at Placido

2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot ShCM

3rd Mesdames K & C & Mr G FORBES’ Blackthorpe River Musk at Lastarean

Open Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal ShCM

2nd Mrs S ATTER & Mrs M BOWERMAN’S Ridley Tomas

3rd Mr C & Mrs L RICHARDSON & Mr D WILSON’S Can Ch Alchemy Chalma Figaro Talyot

Veteran Dog

1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Good Citizen Dog Scheme Dog

1st Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Dk Ch Oneva Eduard Malsville

Minor Puppy Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Beryl The Peryl at Rayol

2nd Miss J RUSBY’S Placido Barbaretta

Puppy Bitch

1st Mrs E ROBERTS & Miss C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

2nd Miss J RUSBY’S Grancek Olexa at Placido

3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Dedina del Monte de Haya de Janski (IMP CZE)

Junior Bitch Absent

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Kuralan

Post Graduate Bitch

1st Miss J RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido

2nd Mrs P WITHERS’ Hello Dolly du Champ d’Eole (IMP FRA)

3rd Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

Res Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna of Kessima

VHC Mr D & Mrs G HARRIS’ Lastarean Knezna Lenka of Kessima

Open Bitch

1st Mrs S ATTER’S Czech/Dk Ch Ridley Pamatka ShCM

2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music of Kessima

3rd Mrs K FORBES’ Oneva Erica of Karensbrae

Veteran Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

2nd Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka SHCM

Good Citizen Dog Scheme Bitch

1st Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae

 Posted by at 3:32 pm

Midland Counties

 2013 Ch Show  Comments Off on Midland Counties
Nov 272014
 

Judge: Mr K Bartlett

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Res Best Dog: Ms J RUSBY’S Grancek Modry Mraz at Placido

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Res Best Bitch: Ms J RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido

Best Puppy: Ms J RUSBY’S Placido Barberette

BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

Puppy Dog

1st Ms J RUSBY’S Placido Basileous

2nd Mrs S O’HANLON & Mrs N MONTFORD’S Komidion Overturz

Post Graduate Dog

1st Ms J RUSBY’S Grancek Modry Mraz at Placido

Open Dog

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ceskasson Blue Moon

Puppy Bitch

1st Ms J RUSBY’S Placido Barberette

2nd E ROBERTS & C SMITH’S Placido Algebra at Rayol

3rd E ROBERTS & C SMITH’S Placido Beryl The Peryl at Rayol

Res Mrs W TOBIJANSKI’S Dedina del Monte de Haya de Janski (IMP CZE)

Post Graduate Bitch

1st Ms J RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido

Open Bitch

1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Ultra Violet

2nd Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole via Polede (IMP FRA)

 Posted by at 3:31 pm