Boston Ch. Show - 9/1/2022 - Judge: Mrs Kathy Moores

Best Of Breed

Ch Ashleyheaths Black Thunder Shcm, ShCEx (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

Best Dog

Ch Ashleyheaths Black Thunder Shcm, ShCEx (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

Best Bitch

Komidion Prima Donna of Sametova (Mr & Mrs D Burrage)

Reserve Best Dog

Sametova Bacary (Mr & Mrs D Burrage)

Reserve Best Bitch

Shasgavs Nothin Else Matters by Ashleyheath (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

Best Puppy

Moraira Alena (Ms A L Kirk-Ashby)

Best Special Beginners

Komidion Rhythm at Moraira (Ms A L Kirk-Ashby)

 Puppy Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Moraira Ace (Miss S Fairfield)

Post Graduate Dog

Entries: 2 Absentees: 0

1st Place

Sametova Bacary (Mr & Mrs D Burrage)

2nd Place

Komidion Rimsky Korsakov at Sarminija (Mrs S J Goundry)

Open Dog

Entries: 3 Absentees: 0

1st Place

Ch Ashleyheaths Black Thunder Shcm, ShCEx (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

2nd Place

Janski Theodore by Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

3rd Place

Placido Musical Mission at Winoski (Mr D Pearson)

 Puppy Bitch

Entries: 2 Absentees: 0

1st Place

Moraira Alena (Ms A L Kirk-Ashby)

2nd Place

Runiks Akreepa of Dragons (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Post Graduate Bitch

Entries: 3 Absentees: 1

1st Place

Proxima Centauri (Mrs W Pratt)

2nd Place

Komidion Rhythm at Moraira (Ms A L Kirk-Ashby)

 Open Bitch

Entries: 6 Absentees: 1

1st Place

Komidion Prima Donna of Sametova (Mr & Mrs D Burrage)

2nd Place

Shasgavs Nothin Else Matters by Ashleyheath (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

3rd Place

Placido Musical Miracle at Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Reserve (4th Place)

Komidion Passionato (Mrs S J Fewings)

Very Highly Commended (5th Place)

Zvonenka Hamentashen at Winoski (Imp Cze) (Mr D Pearson)

Special Beginners Bitch

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Komidion Rhythm at Moraira (Ms A L Kirk-Ashby)

MANCHESTER CHAMPIONSHIP SHOW


CESKY TERRIER

Judge: Mr Jeff Luscott

BEST OF BREED : 1683 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & BURRAGE, Mrs L Shasgav Nothin Else Matters By Ashleyheath
Dog CC : 1700 TOBIJANSKI, Mrs W Ch Janski Bugurovski - CC
Res Dog CC : 1682 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & BURRAGE, Mrs L Ch Ashleyheath's Black Thunder Sh.CM ShCEx - RCC
Bitch CC : 1683 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & BURRAGE, Mrs L Shasgav Nothin Else Matters By Ashleyheath
Res Bitch CC : 1684 FEWINGS, Mrs S Komidion Passionato
Best Puppy : 1680 DUKES, Mrs R Runiks Akreepa of Dragons
Best Veteran : 1694 MARETT, Mrs C Idefix Day Break At Gayteckels PdH

Class 386 PD NO ENTRIES

Class 387 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1692 HARRIS, Mrs G Kessima One And Only

Class 388 PGD NO ENTRIES

Class 389 LD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1679 DUKES, Mrs R Janski Theodore at Runiks
2nd: 1685 GOUNDRY, Mrs S J KOMIDION RIMSKY KORSAKOV AT SARMINIJA
3rd: 1677 BURRAGE, Mr & Mrs D Sametova Bacary

Class 390 OD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1700 TOBIJANSKI, Mrs W Ch Janski Bugurovski - CC
2nd: 1682 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & BURRAGE, Mrs L Ch Ashleyheath's Black Thunder Sh.CM ShCEx - RCC
3rd: 1698 TAYLOR, Mrs P Oural Du Champ D'eole Imp Fra
Res: 1687 HALLING, Miss A Grancek Slavny Sandor

Class 391 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1694 MARETT, Mrs C Idefix Day Break At Gayteckels PdH

Class 392 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1680 DUKES, Mrs R Runiks Akreepa of Dragons
2nd: 1681 ELLISON, Miss J A Placido Oriana
3rd: 1686 HACHEME, Miss E Placido Octavia

Class 393 JB (3 Entries) Abs: 1
1st: 1681 ELLISON, Miss J A Placido Oriana
2nd: 1686 HACHEME, Miss E Placido Octavia

Class 394 PGB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1697 MARETT, Mrs C Gayteckels Musical Melody

Class 395 LB (5 Entries) Abs: 0
1st: 1693 KIRK-ASHBY, Ms A Komidion Rhythm at Moraira
2nd: 1702 TOBIJANSKI, Mrs W JANSKI LITTLE WITCH
3rd: 1678 DUKES, Mrs R Placido Musical Miracle at Runiks
Res: 1695 MARETT, Mrs C Gayteckels Sister Act
VHC: 1699 THOMSON, Mrs D & FORBES, Miss C Euphoriastaff Houska With Karensbrae (Imp Pol)

Class 396 OB (6 Entries) Abs: 0
1st: 1683 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & BURRAGE, Mrs L Shasgav Nothin Else Matters By Ashleyheath
2nd: 1684 FEWINGS, Mrs S Komidion Passionato
3rd: 1690 HARRIS, Mrs G Ch Kessima Magic Moments
Res: 1676 BURRAGE, Mr & Mrs D Komidion Prima Donna of Sametova
VHC: 1701 TOBIJANSKI, Mrs W Ch Janski Sodovuvitch

Class 397 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1688 HARRIS, Mrs G Lastarean Knezna Lenka At Kessima
2nd: 1675 BURRAGE, Mr & Mrs D Ch Komidion Night Music at Sametova Sh.CM ShCEx VW
 

CRUFTS 2022
Cesky Terrier - Judge: Mr A Marett

Best of Breed

Ives Des Bourdons Farouches Ww21 (Mrs B Emperatriz)

Dog Challenge Certificate

Ives Des Bourdons Farouches Ww21 (Mrs B Emperatriz)

Reserve Dog Challenge Certificate

Ch Ashleyheaths Black Thunder ShCM ShCEx (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

Bitch Challenge Certificate

Ch Janski Sodovuvitch (Mrs W Tobijanski)

Reserve Bitch Challenge Certificate

Janski Little Witch (Mrs W Tobijanski)

Best Puppy

Runiks Akreepa of Dragons (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Best Veteran

Ch Komidion Night Music at Sametova ShCM ShCEx VW (Mr & Mrs D Burrage)

Class 966. Puppy Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Moraira Ace (Miss S Fairfield)

Class 967. Junior Dog

Entries: 3 Absentees: 0

1st Place

Talyot Magnus to Silak (Mr G & Mrs S Samson)

2nd Place

Kessima One and Only (Mr & Mrs D Harris)

3rd Place

Wherrypoint Iolo (Mr P & Mr P Williams & Jackson)

Class 968. Post Graduate Dog

Entries: 2 Absentees: 0

1st Place

Talyot Magnus to Silak (Mr G & Mrs S Samson)

2nd Place

Komidion Rimsky Korsakov at Sarminija (Mrs S J Goundry)

Class 969. Limit Dog

Entries: 4 Absentees: 0

1st Place

Janski Theodore by Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

2nd Place

Sametova Bacary (Mr & Mrs D Burrage)

3rd Place

Grancek Slavny Sandor (Miss A C Halling)

Reserve (4th Place)

Placido Musical Mission at Winoski (Mr D Pearson)

Class 970. Open Dog

Entries: 6 Absentees: 1

1st Place

Ives Des Bourdons Farouches Ww21 (Mrs B Emperatriz)

2nd Place

Ch Ashleyheaths Black Thunder ShCM ShCEx (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

3rd Place

Ch Janski Bugurovski (Mrs W Tobijanski)

Reserve

Am Gch Bluefire Drive by (Mr M Cuda)

VHC

Oural Du Champ D'eole (Imp Fra) (Mrs P L Taylor)

Class 971. Good Citizen Dog Scheme Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Janski Quintavius at Vontac (Mr D Scott-Downie)

Class 972. Veteran Bitch

Entries: 3 Absentees: 0

1st Place

Ch Komidion Night Music at Sametova ShCM ShCEx VW (Mr & Mrs D Burrage)

2nd Place

Lastarean Knezna Lenka (Mr & Mrs D Harris)

3rd Place

Karensbrae Dont Shut Me Out ShCM (Mrs D & Miss C P Thomson & Forbes)

Class 973. Puppy Bitch

Entries: 4 Absentees: 0

1st Place

Runiks Akreepa of Dragons (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

2nd Place

Placido Octavia (Miss E Hacheme)

3rd Place

Palcido Oriana (Miss J A Ellison)

Reserve

Moraira Alena (Ms A L Kirk-Ashby)

Class 974. Junior Bitch

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Placido Octavia (Miss E Hacheme)

Class 975. Post Graduate Bitch

Entries: 4 Absentees: 3

1st Place

Karensbrae Whatever (Mrs D & Miss C P Thomson & Forbes)

Class 976. Limit Bitch

Entries: 6 Absentees: 1

1st Place

Janski Little Witch (Mrs W Tobijanski)

2nd Place

Placido Musical Miracle at Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

3rd Place

Komidion Rhapsody in Ryme (Mrs S J Fewings)

Reserve (4th Place)

Euphoriastaff Houska with Karensbrae (Imp Pol) (Mrs D & Miss C P Thomson & Forbes)

Very Highly Commended (5th Place)

Euphoriastaff Hana at Wherrypoint (Mr P & Mr P Williams & Jackson)

Class 977. Open Bitch

Entries: 7 Absentees: 1

1st Place

Ch Janski Sodovuvitch (Mrs W Tobijanski)

2nd Place

Kessima Magic Moments (Mr & Mrs D Harris)

3rd Place

Shasgavs Nothin Else Matters by Ashleyheath (Mrs L & Mrs L England & Burrage)

Reserve

Shasgav My Immortal (Mr G & Mrs S Samson)

VHC

Komidion Prima Donna of Sametova (Mr & Mrs D Burrage)

Class 978. Good Citizen Dog Scheme Bitch

Entries: 2 Absentees: 0

1st Place

Karensbrae Whatever (Mrs D & Miss C P Thomson & Forbes)

2nd Place

Euphoriastaff Houska with Karensbrae (Imp Pol) (Mrs D & Miss C P Thomson & Forbes)

NATIONAL TERRIER CLUB - Ch


CESKY TERRIER

Judge: Mr M Garnham

BEST OF BREED : 383 TAYLOR, Mrs P Oural Du Champ D'eole Imp Fra
Dog CC : 383 TAYLOR, Mrs P Oural Du Champ D'eole Imp Fra
Res Dog CC : 363 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & L & BURRAGE, Mrs Ch Ashleyheath's Black Thunder Sh.CM ShCEx
Bitch CC : 388 TOBIJANSKI, Mrs W JANSKI LITTLE WITCH
Res Bitch CC : 358 BURRAGE, Mr & Mrs D & L Komidion Prima Donna of Sametova
Best Puppy : 361 DUKES, Mrs Ruth Runiks Akreepa of Dragons
Best Veteran : 357 BURRAGE, Mr & Mrs D & L Ch Komidion Night Music at Sametova Sh.CM ShCEx VW
Best Special Beginner :

Class 114 SBD/B NO ENTRIES

Class 115 MPD NO ENTRIES

Class 116 PD (1 Entries) Abs: 1

Class 117 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 375 HARRIS, Mrs G Kessima One And Only

Class 118 PGD (1 Entries) Abs: 0
1st: 367 GOUNDRY, Mrs Sarah Jane KOMIDION RIMSKY KORSAKOV AT SARMINIJA

Class 119 LD (6 Entries) Abs: 2
1st: 383 TAYLOR, Mrs P Oural Du Champ D'eole Imp Fra
2nd: 369 HALLING, Miss A C Grancek Slavny Sandor
3rd: 359 BURRAGE, Mr & Mrs D & L Sametova Bacary
Res: 381 PEARSON, Mr D Placido Musical Mission At Winoski

Class 120 OD (2 Entries) Abs: 0
1st: 363 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & L & BURRAGE, Mrs Ch Ashleyheath's Black Thunder Sh.CM ShCEx
2nd: 386 TOBIJANSKI, Mrs W Ch Janski Bugurovski

Class 121 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 377 MARETT, Mrs C V Idefix Day Break At Gayteckels PdH

Class 122 MPB (2 Entries) Abs: 1
1st: 370 HALLING, Miss A C Wherrypoint Gloria

Class 123 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 361 DUKES, Mrs Ruth Runiks Akreepa of Dragons
2nd: 362 ELLISON, Miss Jennifer A Placido Oriana

Class 124 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 362 ELLISON, Miss Jennifer A Placido Oriana

Class 125 PGB (3 Entries) Abs: 0
1st: 380 MARETT, Mrs C V Gayteckels Musical Melody
2nd: 385 THOMSON, Mrs Daveena & FORBES, Miss Caitlin Penny Karensbrae Whatever
3rd: 382 PRATT, Mrs Wendy Proxima Centauri

Class 126 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 388 TOBIJANSKI, Mrs W JANSKI LITTLE WITCH
2nd: 360 DUKES, Mrs Ruth Placido Musical Miracle at Runiks
3rd: 366 FEWINGS, Mrs S J Komidion Rhapsody In Ryme
Res: 384 THOMSON, Mrs Daveena & FORBES, Miss Caitlin Penny Euphoriastaff Houska With Karensbrae (Imp Pol)

Class 127 OB (7 Entries) Abs: 0
1st: 358 BURRAGE, Mr & Mrs D & L Komidion Prima Donna of Sametova
2nd: 387 TOBIJANSKI, Mrs W Ch Janski Sodovuvitch
3rd: 365 FEWINGS, Mrs S J Komidion Passionato
Res: 372 HARRIS, Mrs G Ch Kessima Magic Moments
VHC: 364 ENGLAND & BURRAGE, Mrs & Mrs L & L & BURRAGE, Mrs Shasgav Nothin Else Matters By Ashleyheath

Class 128 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 357 BURRAGE, Mr & Mrs D & L Ch Komidion Night Music at Sametova Sh.CM ShCEx VW
2nd: 371 HARRIS, Mrs G Lastarean Knezna Lenka At Kessima
 

 

 

 

 

 

WELKS Cesky Terrier - Judge: Miss Elina Haapaniemi

Best of Breed

Ch Janski Bugurovski (Mrs W Tobijanski)

Best Dog

Ch Janski Bugurovski (Mrs W Tobijanski)

Reserve Best Dog

Oural Du Champ D'eole (Imp Fra) (Mrs P L Taylor)

Best Bitch

Janski Little Witch (Mrs W Tobijanski)

Reserve Best Bitch

Placido Musical Miracle at Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Best Puppy

Sherlock Holmes Du Champ D'eole to Silak TAF NAF (Mr G & Mrs S Samson)

Class 2266. Junior Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Sherlock Holmes Du Champ D'eole to Silak TAF NAF (Mr G & Mrs S Samson)

Class 2267. Post Graduate Dog

Entries: 1 Absentees: 0

1st Place

Talyot Magnus to Silak (Mr G & Mrs S Samson)

Class 2268. Open Dog

Entries: 5 Absentees: 1

1st Place

Ch Janski Bugurovski (Mrs W Tobijanski)

2nd Place

Oural Du Champ D'eole (Imp Fra) (Mrs P L Taylor)

3rd Place

Grancek Slavny Sandor (Miss A C Halling)

Reserve (4th Place)

Janski Theodore by Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Class 2270. Junior Bitch

Entries: 2 Absentees: 0

1st Place

Wherrypoint Gloria (Miss A C Halling)

2nd Place

Runiks Akreepa of Dragons (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

Class 2271. Post Graduate Bitch

Entries: 2 Absentees: 1

1st Place

Proxima Centauri (Mrs W Pratt)

Class 2272. Open Bitch

Entries: 4 Absentees: 0

1st Place

Janski Little Witch (Mrs W Tobijanski)

2nd Place

Placido Musical Miracle at Runiks (Mrs R & Miss M Dukes & Rodgers)

3rd Place

Silak Shasgav Sound of Silence ShCM ShCEx (Mr G & Mrs S Samson)

Reserve (4th Place)

Silak Shasgav My Immortal (Mr G & Mrs S Samson)

banner

Copyright 2022 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag