LKA  2010 Ch Show 
Judge: Mrs B Rice-Stringer


Best Dog: Mrs S ATTER & Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
Res Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
Best Puppy: Mrs C MARETT’S Lastarean Grace And Favour for Gayteckels
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog No Entries

Junior Dog Absent

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr L & Mrs K HAMMOND’S Oneva Elegant

Open Dog
1st Mrs S ATTER & Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (FRA IMP)
Res Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles ShCM

Puppy Bitch
1st Mrs C MARETT’S Lastarean Grace And Favour for Gayteckels
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Kelsee
3rd Miss J RUSBY’S Rylandson Zeleny Mora at Placido

Junior Bitch No Entries
1st Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna
2nd Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (FRA IMP)

Post Graduate Bitch
1st Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Martyna with Zippor
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal
Res Mrs P PIGGOTT’S Alaska Day Break (POL IMP)
VHC Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
. .

Midland Counties
Judge: Mr T Mather


Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles ShCM EW09
Best Bitch: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
Res Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Best Puppy: Miss P RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Placido
BEST OF BREED: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)


Puppy Dog No Entries/Absent

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Oneva Eduard Malsville
3rd Mrs EVANS’ Pendevour Phranklin
Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot
VHC Mr L & Mrs K HAMMOND’S Oneva Elegant

Open Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles ShCM EW09
3rd Miss T & M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Puppy Bitch
1st Miss P RUSBY’S Rylandson Zeleny Hora at Pacido

Post Graduate Bitch
1st Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (FRA IMP)

Open Bitch
1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
3rd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheel The Rhythm
. .

South Wales
Judge: Mr L Aspin

Best Dog: Mrs J LEWIS’ Komdion Fanfare Dajaces
Res Best Dog: Ms D GRANT’S Grancek Illya
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
BEST OF BREED: Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces


Junior Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot
2nd Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Pendevour Phelix at Shasgav

Post Graduate Dog
1st Ms D GRANT’S Grancek Illya
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet
Res Mr L & Mrs K HAMMOND’S Oneva Elegant

Open Dog
1st Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
Res Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole aved Polede (IMP FRA)

Junior Bitch
1st Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (IMP FRA)
2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna

Post Graduate Bitch
1st Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheel The Rhythm
. .

Driffield
Judge: Mr J Watson

Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
Best Puppy: Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Pendevour Phelix at Shasgav
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Pendevour Phelix at Shasgav

Junior Dog
1st Mrs S ATTER & Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Voodoo TAF
2nd Miss S AIREY’S Nordham Misty Moonlight

Yearling Dog
1st Miss S AIREY’S Nordham Misty Moonlight

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Oneva Eduard Malsville
3rd Miss S AIREY’S Nordham Singing The Blues

Limit Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (FRA IMP)
2nd Miss S AIREY’S Nordham Singing The Blues

Open Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Good Citizen Dog Scheme Dog No Entries

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch
Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (FRA IMP)

Yearling Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

Limit Bitch Absent

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Good Citizen Dog Scheme Bitch
1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
.

Darlington
Judge: Mrs J Peak


Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
Res Best Dog: Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
Best Puppy: Mrs H MOFFATT’S Rossau Time Will Tell at Kilbarchan
Best Veteran: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Veteran Dog/Bitch
1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)

Puppy Dog
1st Mrs S ATTER & Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Voodoo TAF

Junior Dog
1st Miss S AIREY’S Nordham Misty Moonlight
2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Mahler

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr H GAY & Mrs S ATTER’S Oneva Eduard Malsville
3rd Miss S AIREY Nordham Singing The Blues
Res Mrs L Jameson Vandell Taste of Honey at Lynjame

Open Dog
1st Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
2nd Mrs J KEAR’S Vandell Sweet Music

Puppy Bitch
1st Mrs H MOFFATT’S Rossau Time Will Tell at Kilbarchan

Junior Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal

Post Graduate Bitch
1st Mrs S ATTER’S RIdley Pamatka
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
. .

Scottish Kennel Club (August)
Judge: Mr M Vickers

Best Bitch: Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae
Res Best Bitch: Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae
BEST OF BREED: Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae


Post Graduate Dog/Bitch
1st Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

Open Dog/Bitch
1st Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae
. .

Welsh Kennel Club
Judge: Mr J Luscott

Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Best Puppy: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild


Puppy Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot

Junior Dog
1st Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr L & Mrs K HAMMOND’S Oneva Elegant
3rd Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
Res Ms D GRANT’S Grancek Illya
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
3rd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
Res Ms D GRANT’S Grancek Early One Morning
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Puppy Bitch
1st Mrs N EVANS’ Pendevour Phlashdance

Junior Bitch
1st Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (IMP FRA)
2nd Ms D GRANT’S Grancek Jitrenka

Post Graduate Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal
2nd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska
3rd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
3rd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm
Res Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina
. .

Bournemouth
Judge: Mrs Z Thorn-Andrews

Best Dog: Mrs P WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole (FRA IMP)
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komdion Jacara ShCM
Res Best Bitch: Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie
Best Puppy: Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Pendevour Phelix
BEST OF BREED: Mrs P WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole (FRA IMP)


Puppy Dog
1st Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Pendevour Phelix

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville

Limit Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (FRA IMP)
2nd Mr & Mrs L FRASER’S Woodstrode Artus

Open Dog
1st Mrs P WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole (FRA IMP)
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Res Mrs J LEWIS’ Komdion Fanfare Dajaces

Puppy Bitch

Junior Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal
2nd Mrs P TAYLOR’S E’French Connection du Champ d’Eole (FRA IMP)

Post Graduate Bitch
1st Mr G SAMSON & Miss S IGGLESDEN’S Komidion Keluri Lastarean

Limit Bitch
1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova ShCM
.

Paignton
Judge: Mr T Johnston

Best Dog: Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Res Best Dog: Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
Best Bitch: Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
Res Best Bitch: Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie
Best Puppy: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot
BEST OF BREED: Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH


Puppy Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot
2nd Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Poet

Open Dog
1st Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
3rd Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
Res Mrs P WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Puppy Bitch Absent

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch No Entries

Open Bitch
1st Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
2nd Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie
. .

Leeds
Judge: Mr F Kane


Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (IMP CZE)
Best Puppy: Mrs S ATTER’S Rossau Voodoo
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mrs S ATTER’S Rossau Voodoo
2nd Miss S AIREY’S Nordham Misty Moonlight

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
3rd Miss S AIREY’S Nordham Singing The Blues

Open Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Puppy Bitch
1st Mrs H MOFFATT’S Rossau Time WIll Tell at Kilbarchan

Junior Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal

Post Graduate Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
2nd Mrs K FORBES’ Oneva Erica of Karensbrae

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (IMP CZE)
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka
 

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag