Open Show 2010
Judge: Mr M Phillips


Puppy Dog
PD2010LQ
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pierrot

Junior Dog
JD2010LQ
1st Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin

Novice Dog
ND2010LQ
1st Miss S IGGLESDEN & Mr G SAMSON’S Pendevour Phelix
2nd Mr & Mrs HAMMOND’S Oneva Elegant

Post Graduate Dog
PGD2010LQ
1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
2nd Mrs D GRANT’S Grancek Illya
3rd Mr & Mrs HAMMOND’S Oneva Elegant

Limit Dog
LD2010LQ
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Born To Be Wild
2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole Polede (IMP FRA)
3rd Mrs D GRANT’S Grancek Early One Morning
Res Mr & Mrs HAMMOND’S Oneva Elegant
VHC Major & Mrs FRASER’S Woodstrode Artus

Open Dog
OD2010LQ
1st Mrs P WITHERS’ FCI/Fr/Lux Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
VHC Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

Veteran Dog
VD2010LQ
1st Mr H GAY’S Oneva Demon Malsville
2nd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
3rd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
Res Mr & Mrs VERWAERDE’S FCI/Fr/Bel/Lux/Dutch Ch What Women Want [ATC AE00799ITA]
VHC Major & Mrs FRASER’S Woodstrode Artus

Best Dog: Mrs P WITHERS’ FCI/Fr/Lux Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)
Reserve Best Dog: Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin
Best Puppy Dog: Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin


Puppy Bitch
PB2010LQ
1st Mrs H MOFFATT’S Rossau Time Will Tell at Kilbarchan
2nd Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pollyanna
3rd Mrs N EVANS’ Pendevour Plashdance

Junior Bitch
JB2010LQ
1st Mrs J RUSBY’S Rossau Zaarava at Placido
2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Madrigal
3rd Mrs J RUSBY’S Rossau Zaarbeena at Placido
Res Mrs D GRANT’S Grancek Titrenka

Novice Bitch
ABSENT

Post Graduate Bitch
PGB2010LQ
1st Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
2nd Miss S IGGLESDEN & Mr G SAMSON’S Komidion Keluri Lastarean

Limit Bitch
LB2010LQ
1st Mr & Mrs VERWAERDE’S Darling du Champ d’Eole [ATC AS015171KA]
2nd Mrs P PIGGOTT’S Alaska Daybreak
3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Martyna with Zippor
Res Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie
VHC Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Open Bitch
OB2010LQ
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Mr & Mrs VERWAERDE’S Clochette du Champ d’Eole [ATC AK00180FRA]
VHC Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina

Veteran Bitch
VB2010_05_LQ
1st Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
3rd Mrs C MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
Res Mrs P WITHERS’ Pajantick Hermone Gold
VHC Mrs S FEWINGS’ Komidion Glinka

Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Reserve Best Bitch: Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm
Best Puppy Bitch: Mrs H MOFFATT’S Rossau Time Will Tell at Kilbarchan
BIS2010LQ

Best in Show: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Reserve Best in Show: Mrs P WITHERS’ FCI/Fr/Lux Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)
Best Opposite Sex in Show: Mrs P WITHERS’ FCI/Fr/Lux Ch Captain Crochet du Champ d’Eole (IMP FRA)
Best Puppy in Show: Mrs H MOFFATT’S Rossau Time Will Tell at Kilbarchan
Best Junior in Show: Mrs N EVANS’ Pendevour Phranklin
Best Novice in Show: Miss S IGGLESDEN & Mr G SAMSON’S Pendevour Phelix
Best Post Graduate in Show: Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
Best Veteran in Show: Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
 

Horak Stakes
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko (CZE IMP)
3rd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska
Res Mrs P WITHERS’ Pajantick Cforcharlie

Progeny
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Brace
1st BROWN’S
2nd WITHERS’
3rd BOWERMAN’S

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag