LKA  2009 Ch Show
Judge: Mrs S Fewings


Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Best Dog: Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
Best Puppy: Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
3rd Ms D LEWIS’ Rossau Highlife
Res Ms D GRANT’S Grancek Illya
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
Res Ms D GRANT’S Grancek Early One Morning
VHC Mr L & Mrs K HAMMOND’S Oneva Elegant

Puppy Bitch
1st Miss J RUSBY’S Rossau Zaarava TAF
2nd Ms D GRANT’S Grancek Jitrenka
3rd Ms D GRANT’S Grancel Krasna

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
2nd Mrs S BROWN’S Ridley Oslava Lastarean
3rd Mrs W & Mrs B TOBIJANSKI & JONES’ Janski Martyna with Zippor
Res Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
VHC Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheelthemusic

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley ShCM
3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova
. .

South Wales
Judge: Mr F Gadd


Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Best Puppy: Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Junior Dog
1st Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny

Post Graduate Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
3rd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
Res Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Post Graduate Bitch
1st Mrs W & Mrs B TOBIJANSKI & JONES’ Janski Martyna with Zippor
2nd Mrs L & Miss S RICHARDSON’S Dotndav Fantasy Talyot

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
3rd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Beatrix


Terrier Puppy Group –  Judge: Mrs A Arch
Group 3: Ridley Rozhodny
. .

Driffield
Judge: Mr J Watson


Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Best Bitch: Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
Best Puppy: Ms D LEWIS’ Rossau Zaar
BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM


Puppy Dog
1st Ms D LEWIS’ Rossau Zaar

Junior Dog No Entries

Yearling Dog
1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
2nd Ms D GRANT’S Grancek Illya
3rd Miss S AIREY’S Nordham Singing The Blues
Res Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

Post Graduate Dog
1st Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

Limit Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Open Dog
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Puppy Bitch Absent

Junior Bitch No Entries

Yearling Bitch Absent

Post Graduate Bitch
1st Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheeltherhythm
2nd Mrs S BROWN’S Ridley Oslava Lastarean

Limit Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs B HORN’S Woodstrode Abba Ridley ShCM
3rd Mr H GAY’S Oneva Dolly at Woodstrode
. .

Darlington
Judge: Mr A Reading [Australia]

Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
Best Puppy: Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny
Best Veteran: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Veteran Dog/Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)

Puppy Dog
1st Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Ms S AIREY Nordham Singing The Blues
2nd Mrs L Jameson Vandell Taste of Honey at Lynjame

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor
2nd Mrs S BROWN’S Ridley Oslava Lastarean

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
. .

City of Birmingham
Judge: Mrs M Micklethwaite

Best Dog: Ms D GRANT’S Grancek Illya
Res Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
Best Puppy: Mrs S ATTER’S Ridley Rozhodny
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Veteran Dog
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
2nd Mr H GAY’S Oneva Demon Malsville

Puppy Dog
1st Mrs S ATTER’ Ridley Rozhodny
2nd Mrs V PHELPS’ Ridley Radhost
3rd Ms D LEWIS’ Rossau Zaar

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Ms D GRANT’S Grancek Illya
2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet
3rd Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

Open Dog
1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
2nd Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Veteran Bitch
1st Mr H GAY’S Oneva Dolly at Woodstrode
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)

Puppy Bitch
1st Miss J RUSBY’S Rossau Zaarava TAF
2nd Ms D LEWIS’ Rossau Zaarnina
3rd Miss J RUSBY’S Rossau Zaar Beena TAF

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
2nd Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor
3rd Miss S IGGLESDEN & Mr G SAMSON’S Komidion Keluri Lastarean
Res Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
VHC Mrs L RICHARDSON & Miss L KAVANAGH’S Talyot Foxglove

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova
VHC Mrs L RICHARDSON’S Talyot Beatrix
. .

Scottish Kennel Club (August)
Judge: Mr S Plane


Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Best Bitch: Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae
BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM


Post Graduate Dog/Bitch
1st Mrs D THOMSON’S Oneva Eliska with Karensbrae
2nd Mrs K FORBES’ Oneva Erica at Karensbrae

Open Dog/Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
3rd Mr C MILLS’ Komidion Kelele of Blackthorpe
.

Welsh Kennel Club
Judge: Mr R Wright


Best Dog: Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog No Entries

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
2nd Ms D LEWIS’ Rossau Highlife
3rd Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Res Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP CZE)
VHC Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
2nd Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor
3rd Mrs S CLARK’S Pendevour Pheeltherhythm
Res Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova
Res Mrs L RICHARDSON & Miss L KAVANAGH’S Talyot Foxglove
VHC Mrs L RICHARDSON’S Talyot Beatrix
. .

Bournemouth
Judge: Miss J Lanning

Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
Res Best Dog: Mrs J LEWIS’ Komidon Fanfare Dajaces
Best Bitch: Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheelthemusic
Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komdion Jacara ShCM
BEST OF BREED: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)


Puppy Dog No Entries

Junior Dog

Post Graduate Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet
2nd Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)

Limit Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal
2nd Mr & Mrs L FRASER’S Woodstrode Artus
3rd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Open Dog
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
2nd Mrs J LEWIS’ Komdion Fanfare Dajaces
3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor
Res Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
VHC Mrs J LEWIS’ Ridley Jakub for Dajaces

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mr & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheelthemusic
2nd Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille de Sametova

Limit Bitch
1st Mrs J WITHERS’ Pajanticks Cforcharlie
2nd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song of Sametova
3rd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska
Res Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
3rd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
Res Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina
.

Paignton
Judge: Mr A Stephenson

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Res Best Dog: Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
BEST OF BREED: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles


Puppy Dog No Entries

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Pendevour Pascal

Open Dog
1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
2nd Miss T & Miss M CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
3rd Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor
Res Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
VHC Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch
1st Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
3rd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
Res Mrs L RICHARDSON & Miss L KAVANAGH’S Talyot Foxglove
VHC Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
. .

Leeds
Judge: Mr M King

Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP CZE)
Best Bitch: Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
BEST OF BREED: Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka


Puppy Dog No Entries

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Duffy du Champ d’Eole avec Polede (IMP FRA)
2nd Ms S AIREY’S Nordham Singing The Blues

Open Dog
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP CZE)
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Puppy Bitch No Entries

Junior Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

Post Graduate Bitch
1st Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Daydreamer Believer

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
 

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag