Driffield  2007 Ch Show 
Judge: Mrs S Watson

Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Bitch: Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska
BEST OF BREED: Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley


Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog No Entries

Yearling Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Limit Dog No Entries

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Puppy Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska

Junior Bitch
1st Mrs S BROWN’S Komidion Keluri Lastarean

Yearling Bitch
1st Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Post Graduate Bitch
1st Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

Limit Bitch No Entries

Open Bitch
1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
. .

Darlington
Judge: Dr G D Cowie


Best Dog: Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
Res Best Bitch: Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski
Best Veteran: Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane
BEST OF BREED: Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane


Veteran Dog/Bitch
1st Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane

Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek

Puppy Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska

Junior Bitch
1st Mrs S BROWN’S Komidion Keluri Lastarean
2nd Mrs M WALKER’S Pajantick Ice In The Sun at Marsam

Post Graduate Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
2nd Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Day Dreamer

Open Bitch
1st Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
. .

City of Birmingham
Judge: Mrs A Kennedy


Best Dog: Misses T M & S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Res Best Dog: Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP)
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska
BEST OF BREED: Misses T M & S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM


Veteran Dog
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP)
2nd Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane

Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs L LOWNDES’ Lastarean Darebak

Open Dog
1st Misses T M & S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Veteran Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru

Puppy Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska

Junior Bitch
1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song

Post Graduate Bitch
1st Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
3rd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Beatrix
Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara

Terrier Group – Judge: Mr M Phillips
Group 4: Cassencarrie Czech Me Out ShCM
.

Scottish Kennel Club (August)
Judge: Mr N Connell


BEST OF BREED: Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae


Junior Dog/Bitch
1st Mr C Mills’ Komidion Keleli of Blackthorpe

Post Graduate Dog/Bitch
1st Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae

Open Dog/Bitch
.

Welsh Kennel Club
Judge: Mr T Johnston


Best Dog: Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
Res Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog
1st Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Post Graduate Dog
1st Mrs L LOWNDES’ Lastarean Darebak
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
3rd Ms D GRANT’S Grancek Early One Morning
Res Mrs D LEWIS’ Rossau Warlord
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
1st Mrs C & Mr R MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
3rd Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek
Res Mrs C & Mr R MARETT’S Ridley Javor
VHC Mrs C & Mr R MARETT’S Pajanticks Zidane

Puppy Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska
2nd Mr M, Mrs J & Miss N JONES’ Talyot Elizabeth

Junior Bitch
1st Mr P & Mr A CHAPPELL & STEPHENSON’S Beruska of Cesky Dream’s at Mariquita

Post Graduate Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara
3rd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
Res Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
VHC Mrs C & Mr R MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
.

Bournemouth
Judge: Mr M Marshall


Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Res Best Dog: Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara
Res Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru
BEST OF BREED: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka


Puppy Dog No Entries

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Limit Dog No Entries

Open Dog
1st Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM

Puppy Bitch Absent

Junior Bitch No Entries

Post Graduate Bitch No Entries

Limit Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru
2nd Mr & Mrs D SNELL’S Komidion Fortissimo at Vandell
. .

Leeds
Judge: Mr T Mather
Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Best Dog: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs J LIVINGSTON’S Lastarean Putovani
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mr R & Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
3rd Mr R & Mrs C MARETT’S Ridley Javor
Res Mr R & Mrs C MARETT’S Pajanticks Zidane

Puppy Bitch
1st Mrs M WALKER’S Pajantick Ice In The Sun at Marsam
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Zo Zo Divine

Junior Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska
2nd Mrs S BROWN’S Komidion Keluri Lastarean
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Vandell Sweet Song

Post Graduate Bitch
1st Mrs J LIVINGSTON’S Rossau Daydream Believer
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
3rd Mr D & Mrs L BURRAGE’S Talyot Camille
Res Mrs J & Mr D, AVERIS & PARRY’S Grancek Eroica
VHC Mrs D THOMSON’S Lastarean Bavinka at Karensbrae

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
3rd Mr R & Mrs C MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
Res Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
.

East of England
Judge: Mr B Baxter


Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Res Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Best Bitch: Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
Best Puppy: Mr M, Mrs J & Miss N JONES’ Talyot Elizabeth
BEST OF BREED: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM


Puppy Dog No Entries/Absent

Junior Dog No Entries/Absent

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs L LOWNDES Lastarean Darebak

Limit Dog No Entries/Absent

Open Dog
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles

Puppy Bitch
1st Mr M, Mrs J & Miss N JONES’ Talyot Elizabeth

Junior Bitch
1st Mr C MILLS’ Komidion Keleli of Blackthorpe
2nd Mrs S BROWN’S Komidion Keluri Lastarean

Post Graduate Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Kama

Limit Bitch
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Afera
2nd Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara

Open Bitch
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru
. .

Paignton
Judge: Mr M Marshall


Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Res Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Bitch: Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour
Res Best Bitch: Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
Best Puppy: Mr M, Mrs J and Miss N JONES’ Talyot Elizabeth TAF
BEST OF BREED: Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour


Puppy Dog No Entries

Junior Dog No Entries

Post Graduate Dog
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima
3rd Major & Mrs FRASER’S Woodstrode Artus

Open Dog
1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
2nd Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
3rd Mr R & Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout
Res Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
VHC Mrs J LEWIS’ Ridley Jakub for Dajaces

Puppy Bitch
1st Mr M, Mrs J & Miss N JONES’ Talyot Elizabeth TAF

Junior Bitch
1st Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska
2nd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Post Graduate Bitch No Entries

Open Bitch
1st Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour
2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
3rd Mr & Mrs D SNELL’S Komidion Fortissimo at Vandell
Res Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru
VHC Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara
. .

South Wales
Judge: Mr P Eva

Best Dog: Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
Res Best Dog: Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima
Best Bitch: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
Res Best Bitch: Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
Best Puppy: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski
BEST OF BREED: Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska


Puppy Dog
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danski

Junior Dog No Entries/Absent

Post Graduate Dog
1st Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima
2nd Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka

Open Dog
1st Mrs L RICHARDSON’S Talyot Damocles
2nd Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out ShCM
3rd Mr A & Mrs L KAPUSTINA’S Milenka’a Hector In Act Four [ATC AH00352CAN]

Puppy Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Danuska
2nd Mr M, Mrs J & Miss N JONES’ Talyot Elizabeth TAF
3rd Mrs V PHELPS’ Rossau Poetry at Kaizmead

Junior Bitch
1st Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
2nd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima
3rd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska
Res Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Zo Zo Divine

Post Graduate Bitch
1st Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina

Open Bitch
1st Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko (IMP CZE)
3rd Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara
Res Mrs N EVANS’ Dancing Diva of Pendevour
VHC Mrs S FEWINGS’ Komidion Ehru
 

2017

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag