Open Show 2009
.Judge: Mrs P Chadwick

Puppy Dog
No Entries

Junior Dog
No Entries

Novice Dog
ND2009LQ
1st Ms D LEWIS’ Rossau Highlife
2nd Mr & Mrs HAMMOND’S Oneva Elegant
3rd Mrs D GRANT’S Grancek Illya

Post Graduate Dog
PGD2009LQ
1st Mr H GAY’S Oneva Eduard Malsville
2nd Mrs J WITHERS’ Duffy du Champ d’Eole avec Polede
3rd Ms D LEWIS’ Rossau Highlife

Limit Dog
LD2009LQ
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs D GRANT’S Grancek Early One Morning
3rd Major & Mrs FRASER’S Woodstrode Artus
Res Mr & Mrs HAMMOND’S Oneva Elegant
VHC Mr R & Mrs S BURROWS’ Rossau Poet

Open Dog
OD2009LQ
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
2nd Mrs J LEWIS’ Komidion Fanfare Dajaces
3rd Mrs J WITHERS’ Captain Crochet du Champ d’Eole
Res Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima
VHC Mrs C MARETT’S Lastarean Kral of Zidout

Veteran Dog
VD2009LQ
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (CZE IMP)
2nd Mr H GAY’S Oneva Demon Malsville
3rd Mrs C MARETT’S Ridley Javor
Res Major & Mrs FRASER’S Woodstrode Artus
VHC Mrs J LEWIS’ Ridley Jakub for Dajaces

Best Dog: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Reserve Best Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka


Puppy Bitch
No Entries

Junior Bitch
JB2009LQ
1st Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor

Novice Bitch
a_NB2009RBTLQ
1st Mrs S BROWN’S Ridley Oslava
2nd Mrs C ADAMS’ Rylandson Candy Carousel

Post Graduate Bitch
PGB2009LQ
1st Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
2nd Mrs S ATTER’S Ridley Pamatka
3rd Ms S & Mr G IGGLESDEN & SAMSON’S Komidion Keluri Lastarean
Res Mrs M VERWAERDE’S Darling du Champ d’Eole [ATC AJ00150FRA]
VHC Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Eliska

Limit Bitch
LB2009LQ
1st Mrs M VERWAERDE’S Clochette du Champ d’Eole [ATC AK00180FRA]
2nd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina
3rd Mrs P & Miss B BURNETT’S Woodstrode Elba of Kohima

Open Bitch
OB2009LQ
1st Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska
3rd Mrs J WITHERS’ Pajantick Cforcharlie

Veteran Bitch
VB208
1st Mrs C MARETT’S Malsville Lincoln Ridley
2nd Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
3rd Mrs C MARETT’S Gayteckels Highflyer PdH
Res Mr H GAY’S Oneva Dolly at Woodstrode

Best Bitch: Mrs M VERWAERDE’S Clochette du Champ d’Eole [ATC AK00180FRA]
Reserve Best Bitch: Mrs S FEWINGS’ Komidion Jacara ShCM
BISandRBIS2009LQ
Best in Show: Mrs M VERWAERDE’S Clochette du Champ d’Eole
Reserve Best in Show: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Best Opposite Sex in Show: Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM
Best Puppy in Show: No Entries
Best Junior in Show: Mrs W TOBIJANSKI & Mrs B JONES’ Janski Martyna with Zippor
Best Novice in Show: Mrs S BROWN’S Ridley Oslava
Best Post Graduate in Show: Mr D & Mrs G HARRIS’ Pendevour Pheel The Music
Best Veteran in Show: Mrs C MARETT’S Malsville Lincoln Ridley

 
Horak Stakes
1st Mrs S ATTER’S Gloria Kvitko ShCM (CZE IMP)
2nd Mrs S BROWN’S Ridley Oslava
3rd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima
Res Mrs  BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina
VHC Mrs C ADAMS’ Rylandson Candy Carousel

Progeny
1st Mrs S BROWN’S Lastarean Dufek ShCM

Brace
1st ATTER’S

Junior Handling – Judge Mr M Garnham
6-11yrs
1st Megan Tobijanski

12-16yrs
1st Jenni Tobijanski
Best Junior Handler: Jenni Tobijanski

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag