Open Show 2006
Judge: Mrs. H Petrusova


Puppy Dog
PDLQ02
1st Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
2nd Mrs L LOWNDES’ Lastarean Darebak

Junior Dog
JDLQ02
1st Mrs D GRANT’S Grancek Evening Shadows
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Zippor Vladimir of Janski

Novice Dog
NDLQ02
1st Ms D ROWLANDS’ Rossau Fancy That
2nd Mrs D GRANT’S Grancek Early One Morning

Post Graduate Dog
PGDLQ
1st Ms D ROWLANDS’ Rossau Fancy That
2nd Mrs P BURNETT’S Woodstrode Drak of Kohima

Limit Dog
LDLQ
1st Mrs D GRANT’S Grancek Dominik
2nd Mrs V WALTON’S Zippor Maly Kasian via Manjester

Open Dog
ODLQ
1st Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out

RBDLQ
2nd Mrs M VERIVAERDE’S Fr/Bel/Lux Ch What Woman Want [AE00799ITA]
3rd Mrs S CLARK’S Pendevour Casanova of Wreckla

Veteran Dog
VDLQ
1st Mrs S CLARK’S Pendevour Casanova of Wreckla
2nd Mr A MARETT’S Pajanticks Zidane
3rd Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP)

Best Dog: Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out
Reserve Best Dog: Mrs M VERIVAERDE’S Fr/Bel/Lux Ch What Woman Want [AE00799ITA]
Best Puppy Dog: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka


Puppy Bitch
PBLQ
1st Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
2nd Mrs S BROWN’S Lastarean Kama
3rd Mrs W TOBIJANSKI’S Janski Celtic Ceska

Junior Bitch
JBLQ
1st Mrs D GRANT’S Grancek Elektra

Novice Bitch
NBLQ
1st Mrs B DEACON’S Cassencarrie Rain Czech
2nd Ms D ROWLANDS’ Rossau Fine ‘N’ Fancy
3rd Mrs V PHELPS’ Rossau Dreamy Day

Post Graduate Bitch
PGBLQ
1st Mrs S ATTER’S Kralovna Kvitko (IMP)
2nd Mrs B DEACON’S Cassencarrie Czech This
3rd Ms D ROWLANDS’ Rossau Fine ‘N’ Fancy

Limit Bitch
LBLQ
1st Mr H GAY’S Oneva Dolly at Woodstrode
2nd Mrs W TOBIJANSKI’S Zippor Acacia at Janski
3rd Mrs M BOWERMAN’S Woodstrode Cesmina

Open Bitch
OBLQ
1st Mrs J WITHERS’ Collin Z Vrculky at Pajanticks (IMP)
2nd Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
3rd Mrs P TAYLOR’S Pajantick Charza at Polede

Veteran Bitch
VBLQ
1st Mrs S ATTER’S Abba Melina Bohemica (IMP)
2nd Mrs P PIGGOTT’S Cassencarrie Czechout of Veltrusy
3rd Mrs C MARETT’S Ridley Gadabout with Gayteckels

Best Bitch: Mrs S ATTER’S Abba Melina Bohemica (IMP)
Reserve Best Bitch: Mrs S ATTER’S Kralovna Kvitko (IMP)
Best Puppy Bitch: Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley

BISLQ
 
Best in Show: Mrs S ATTER’S Abba Melina Bohemica (IMP)
BIS_BOSLQ

Reserve Best in Show: Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out
Best Opposite Sex in Show: Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out
Best Puppy in Show: Mrs P TAYLOR’S Polede Lforluka
Best Junior in Show: Mrs D GRANT’S Grancek Elektra
Best Novice in Show: Mrs B DEACON’S Cassencarrie Rain Czech
Best Post Graduate in Show: Mrs S ATTER’S Kralovna Kvitko (IMP)
Best Veteran in Show: Mrs S ATTER’S Abba Melina Bohemica (IMP)

 
Horak Stakes
1st Mr R MARETT’S Gayteckels Highflyer
2nd Mrs S ATTER’S Nadherna Nina Ridley
3rd Miss S CLARK’S Cassencarrie Czech Me Out

Progeny
1st Mrs S FEWINGS’ Twister Kvitko Komidion (IMP)
2nd Mr H GAY’S Oneva Demon Malsville

Brace
1st ROWLANDS’
2nd BOWERMAN’S
3rd ATTER’S

 
Junior Handling – Judge Mrs A Kennedy
6-11yrs
1st Jennifer Tobijanski
2nd Tieryn Clark
3rd Maria Clark

12-16yrs
1st Josh Burrage

banner

Copyright 2019 Cesky Terrier Club

The Cesky Terrier Club

Information and news for the Cesky Terrier

animated-czech-republic-flag